Menü
Araç Nasıl Boyanır

Araç Nasıl Boyanır?

Günümüzde yaşanan trafik kazalarında oluşan derin bir çizik veya minimal çizikler araçların boyasına zarar verebilir. Herhangi bir kaza yaşanmasa dahi aşırı güneşten dolayı araçta güneş yanıkları ortaya çıkabilir. Bu sorunların geçmesine yardımcı olan işlem ise araba boyama işlemidir.

Araç Boyama Sürecinde Hangi İşlemler Yapılır?

1. Arabanın boyatılması gerektiği takdirde, kaporta boyama servislerinde bulunan uzmanlara aracın teslim edilmesinin ardından araçta boyatılması gereken parçalar tespit edilir. Parçaların yerinden çıkarılmasının gerekmesi halinde parçalar çıkartılmalıdır.

Genel Olarak Sökülen Parçalar:

  • Kapı çıtaları
  • Cam çıtaları
  • Far kaşı
  • Yan aynalar
  • Kapı Kolları

2. Parçalar çıkarıldıktan sonra uzman ekipler tarafından hasar alınmış bölge düzeltilir ardından bu bölgenin üstüne macun çekilir ve temizlenme amacıyla zımpara işlemi gerçekleşir. Zımpara işleminden hemen sonra sertleştirici ile karıştırılan macun seçilen bölge veya bölgelere çekilir ve kurumaya bırakılır.

3. Kuruma tamamlanmasıyla kalın zımpara işlemi ile başlayıp ince zımpara işlemi yapılarak araç yüzeyi düzeltilir ve gerekli bölge veya bölgelere tekrardan macun çekilir. Aynı işlemler tekrardan uygulanır. Son olarak su zımparasıyla yardımıyla araç yüzeyi pürüzsüz bir hale getirilir.

4. Pürüzsüz hale gelen yüzeyi boyanın daha iyi bir şekilde alması ve tutması için astar işlemi uygulanır. Astar işlemi 1 gün gibi bir sürede sertleşir. Sertleşen astar tekrardan kalından inceye doğru zımparalanır. Son olarak su zımparası olması şartıyla yüzey tekrardan pürüzsüz bir hale getirilir.

5. Gerek görülen bölgeye yoklama macunu çekilebilir. Boya işlemine hazır olan araç fırına (boyahane) götürülür. Maskeleme bantlarını takılarak gerekli önlemler alınır. Boyama işleminin başlamasıyla 3-4 kat boyama gerçekleşir ancak boyanın rengine göre hareket edilir. Araçta yapılan boyama işlemleri bekletildikten sonra ise vernik atılır ve aracın boyama işlemleri tamamlanır.

6. Araca bantlanan maskeleme bantları sökülür ve araç kurumaya bırakılır. Aracın kurumasıyla araç yüzeyinde oluşan portakallığın giderilmesi için sulu zımpara kullanılarak, araç pasta yapılması için hazırlanır. Pasta yapıldıktan sonra araç yüzeyine cila dökülür ve çıkarılmış parçalar tekrardan monte edilerek tüm işlemler tamamlanır.