Menü

Pasta Cila Nedir?

Otomobiller herkes için çok kıymetli ve değerlidir. Bu yüzden üzerindeki çizikler bizleri rahatsız eder. Böyle durumlarda bu çizikleri kapatmak için pasta cila uygulaması devreye girer. Pasta cila uygulaması aracın boyasını daha parlak göstermeye, oluşan çizik veya güneş ışınlarının yarattığı renk farklarına ve izleri kaybetmek için yapılan bir işlemdir. Aslında pasta ve cila iki ayrı işlemdir. Pasta işlemi için bir tür zımpara işlemi diyebiliriz. Çünkü araç üzerindeki boyanın inceltilmesini sağlıyor. Bu zımparalama sonucunda aracın üzerindeki çizikler gideriliyor. İkinci işlem ise ciladır. Cila ise aracın boyasının daha parlak bir görünüme kavuşması için ve koruma sağlamak için uygulanır.

Pasta Cila Nasıl Yapılır?

Pasta cila uygulamasının amacı; araç yüzeyindeki küçük izleri ve lekeleri götürmek için yüzeye uygulanan parlatmaktır.

Profesyonel pasta cila işlemi şu şekilde ilerlemektedir:

  • İlk önce araçta oluşan çizik ve lekeler belirlenir.
  • Araba rüzgar veya toz bulaşmayacak korunaklı bir alana park edilir.
  • Araba çok detaylı bir şekilde toz, leke ve kir kalmayacak bir şekilde temizlenir.
  • Kullanılan pasta malzemesi araç yüzeyine parça parça uygulanır.
  • Parça parça uygulanan pasta polisaj makinasıyla yüzeye iyice yedirilir. Tam bu sırada aracın boyasında bir incelme meydana gelir. Bu incelmenin eşit dağılacak bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Çok önemli olan bu durum için malzeme kalitesi ve tabi ki ustalık gerekmektedir.
  • Pasta uygulaması bittikten sonra aracın yüzeyi tekrardan temizlenir.
  • Kuru ve temiz olan araç yüzeyine cila sürüp kuruması beklenir.
  • Son olarak, kuruduktan sonra çizik veya lekeye neden olmayacak bir bezle araç silinir ve aracınız parlak ve pürüzsüz görünüme kavuşur.

Pasta cila işlemi kolay gözükse de ustalık ve ekipman gerektiren bir iştir. Bu yüzden alanında uzman kadrosuyla beraber ve kaliteli işçilik sunan en yakın RS Boyasız Onarım şubemize bekleriz.

Pasta Cila Ne Sıklıkla Yapılır?

Pasta cila işleminin iki farklı işlem olduğunu unutmamak gerekir. Pasta bir boya incelteme işlemi olduğundan dolayı çok sık yaptırmak aracın boyasına zarar verir ve inceltilen boya kaportanın zarar görmesine yol açar. Bu nedenle uzmanlar çok sık yapılmasını önermezler. Senede bir defa yapılmasını doğru bulurlar. Cila ise bir tür parlatma işlemidir. Boyanın daha parlak görülmesine olanak sağlar ve dış etkenlerden koruyan sağlam bir tabaka oluşturur. Bu işlem ise üç ayda bir uygulayabilirsiniz.