Menü
RSBoyasizOnarim-PDR-Boyasiz-Hasar-Duzeltme

PDR Boyasız Göçük Düzeltme Nedir?

Paintless Dent Repair (PDR) Türkçesi boyasız göçük düzeltme anlamına gelen pdr otomobillerin kaportasında bazı talihsiz olaylar yüzünden ortaya çıkan göçükleri boya kullanılmadan sadece çekilerek düzenlenmesi yapılan işlemdir. İkinci el otomobillerde boyalı parça veya değişen parça olduğu zaman otomobillerde değer kaybı yaşandığı için araç sahipleri küçük çaplı göçükleri değiştirmek veya boyatmak yerine kesin çözümü olan Boyasız Göçük Düzeltme yani PDR yöntemini seçerler. Hasarlı parçada boyaya eğer bir zarar gelmeydiyse sadece göçük şeklinde bir problem varsa bu problemi pdr işlemiyle yani çok rahat halledilebilir. PDR Boyasız Göçük Düzeltme işlemi genellikle hasar alan parçayı sökmeden araç üzerinde takılı halde tamir yapılabilir eğer farklı bir durum içindeyse parçayı sökmek gerekir.

 

PDR İşlemleri

• Tokmak ile PDR İşlemi: Bu işlem yarı profesyonellik gerektirir büyük ölçüde oluşan göçükler için kullanılır. Kaportaya silikon yardımıyla yapıştırılan plastiğe tokmakla dikey yönde vurarak uygulanan bir işlemdir.
• Çubuk ile PDR İşlemi: pense ve tokmağın düzeltemediği ve ulaşamadığı yerlerdeki göçükleri ya da sivri ve derin yerlerde oluşan göçükleri tamir etmek için izlenen yoldur. Bu yöntemde alaşımlı metal çubukla kaporta parçasının tersinden işlem görür. Hemen parçanın arkasından göçük bölgesinin yakınına asılan S kancadan destek alarak kaldırgaç tekniğiyle metal çubukla hasar alan bölgeye güç uygulanır bu işlem oldukça hassas olduğu için parçadaki boyanın kalıcı hasar görmemesi için sadece profesyoneller tarafından yapılmaktadır.
• Pense ile PDR İşlemi: Küçük ölçekli hasarlarda veya dolu hasarında tercih edilen bu işlem kolay ve pratik olduğu için PDR Boyasız Göçük Düzeltme işlemlerinde en çok tercih edilen işlemdir. Bu işlem çektirme mili üzerindeki oyuğa yerleştirilen, silikonla kaportaya yapıştırılan göçük düzeltme plastiğine dikey yönden hafif ama sürekli çekme kuvveti uygulanarak yapılan işlemdir.

Tokmalı ve penseli boyasız göçük düzeltme işlemlerinde kullanılan plastik uçların özel termoplastikten üretildiği ve değişik göçük tiplerine ve boyutlarına göre üretilmektedir. Silikon yardımıyla kaportaya yapıştırılan bu uçlar sayesinde göçük çektirme işlemi yapılmaktadır. Bu işlemlerin düzgün standartlarda yapılması için silikonunuzun kalitesi oldukça önemlidir silikonunuz eğer ki kalitesiz bir silikonsa aracın boyasına zarar verip sizi daha fazla uğraştıracaktır.